קבילות ראיות

הליך גירושין יכול להגיע למקומות מכוערים, לעיתים מתוך מחשבה שכל האמצעים כשרים, לרבות כאלה שפוגעים בפרטיות של הצד שכנגד. באחרונה נתקלתי במספר פסקי דין, שניתנו בערכאות השיפוטיות, שבמסגרתם נפסלו ראיות מהותיות, מכיוון שהושגו בדרכים פסולות. מצאתי לנכון להביא מספר דוגמאות לראיות מהותיות, ומתי הן תחשבנה לפסולות ומתי לא:

מסרונים: לעיתים, צדדים להליך גירושין נוטים להשתמש במסרונים שהתקבלו אצל הצד השני כדי להוכיח בגידה ולמצער מעשה כיעור. לרוב חשיבות העניין בהוכחת אחד מהשניים ע"י הבעל, והיא מביאה באופן אוטומטי להפסד כתובה, עיקרה ותוסופתיה וכן מזונותיה של אישה.

בפסק דין שניתן בבית הדין הרבני, נדרש בית הדין לשאלת קבילותם של מסרונים שהושגו בחוסר תום לב, תוך שהבעל נכנס לבית אישתו שבנפרד, בעל כורחה, גנב את הטלפון הנייד שלה, חיטט בו ודלה ממנו מסרונים.

בצעד יוצא דופן קבע ביה"ד הרבני, שחרף חובתו למנוע אדם מקשר אסור של נישואין, לא יותרו ראיות שכאלה מקום שהפגיעה נעשתה בחוסר תום לב. באותו מקרה, השגת הראיות ע"י הבעל נעשתה תוך פגיעה מכוונת בפרטיות האישה, באלימות, במטרה להציק ולמצוא ראיות שאולי יזדמנו לבעל, ומשכך נפסלו.

לעניין אמיתות המסרונים יש לציין, כי ערכאות שיפוטיות ממעטות להסתמך, אם בכלל, על מסרונים לבדם כדי להוכיח בגידה או מעשה כיעור, מכיוון שלדידם, ניתן לשתול מסרונים במכשירי טלפון ניידים ולא ניתן להוכיח אמיתותם. עם זאת, יכול ביה"ד לזמן את אותו אדם לעדות בפניו ולעמת אותו עם המסרונים.

דואר אלקטרוני: במקרה של דואר אלקטרוני,יש להבחין בין תיבת דואר אלקטרוני משותפת לבין פרטית. כאשר קיימת תיבה משותפת, אין ולא קיים כל חשש מקבילות הראיה. החשש מתעורר מקום שבידי מי מבני הזוג קיימת תכתובת מייל מתיבת המייל הפרטית של בן זוגו, המעידה על בגידה או מעשה כיעור.

אם וככל שהפגיעה בפרטיות נעשתה בתום לב, דין הראיות להתקבל בביה"ד או בבית המשפט. כך, במצב שבו בידי בן הזוג היו שם המשתמש והסיסמא לתיבת הדואר, עובר לסכסוך בין הצדדים או שפרטים אלו התקבלו אצלו מבלי שנעשתה כל פגיעה בפרטיות – יכול שיתייחסו לממצאים שהתקבלו תוך פגיעה בפרטיות, כברי הגנה מכיוון שהם הושגו בתו"ל, ולא בדרכים פסולות.

דברי דואר : אף ביחס לדברי דואר יש לבחון את הדרך שבה התקבלו דברי הדואר בידי צד שאינו הנמען. אם וככל שדרך קבלת דברי הדואר נעשתה בתום לב, הרי שאף אם פתיחת דבר הדואר הנה פגיעה בפרטיות בן הזוג האחר, יוכשר דבר דואר זה ויקבל מעמד של ראיה.

כרטיס ברשתות חברתיות ובאתרי הכרויות : רשתות חברתיות ואתרי הכרויות הפכו זה מכבר למקור מידע מצוין, ובדרך כלל השגת הראיות דרכם הנה פשוטה, מהירה וזולה. אולם, כדי שראיה תהא קבילה, יש להשתמש במידע פומבי ולא פרטי, אלא אם בידי בן הזוג שם המשתמש והסיסמא, אותם קיבל מבן זוגו האחר או שהתגלגלו לידיו שלא בדרכים פסולות. כך למשל, הודעת דואר אלקטרוני שהתקבלה בתיבת המייל של אחד מבני הזוג, המפרטת את שם המשתמש והסיסמא של בן הזוג האחר באתר ההיכרויות, תאפשר כניסה לכרטיס, שהרי אם היה לבן הזוג האחר מה להסתיר – הוא לא היה מתיר שליחת פרטים שכאלו לבן זוגו.

יומן אישי : כבר נפסק בערכאות השיפוטיות, כי יומן אישי לא יוצג כראיה, אלא אם יוכח שהוא הושג שלא בדרכים פסולות, היינו לא תוך גניבה, כפיה, שימוש באלימות וכדומה.

 

המידע המוצג במאמר זה הנו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. לקבלת עצה מקצועית אתם מוזמנים לפנות אלינו ולתאם פגישת ייעוץ.

 

אהבת? שתפ/י!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד פוסטים מהבלוג של עו״ד מורן סמון

בלוג

פרשת השבוע – הזווית המשפחתית

פרשת "בא", עוסקת במכות האחרונות: ארבה, חושך ומכת בכורות וכן ביציאת מצרים. היא גם עוסקת בחופש הבחירה.כך, בזמן מכת החושך, כשבתי המצרים הוחשכו למשך 3

girls

שיטת ה-dmvp

עו"ד סמון אמונה על פיתוחה של שיטה ייחודית לניהול משבר הגירושין עו"ד סמון אמונה על פיתוחה של שיטה ייחודית לניהול משבר הגירושין:שיטת ה-D-MVP Divorce Most

דילוג לתוכן