ניכור הורי

לדברי סוזאן בויאן, מארה"ב, 20%-30% ההורים המתגרשים מפגינים התנהגויות בקונפליקט גבוה, מייצרים מתחים לילדים וכן לבתי המשפט, למרבה הצער.

מחקרים מראים, שהורים בקונפליקט גירושין גבוה, גורמים להתעללות נפשית בילדיהם החפים הפשע, תוך כדי התשת בתי המשפט והשירותים לבריאות הנפש.

מחקרים נוספים גילו שלאחר פרידה וגירושין הילדים נמצאים בסיכוי פי שניים לבעיות רגשיות חברתיות, התנהגותיות.

תסמונת ניכור הורי היא עיוות של מערכת יחסים נורמאלית בין הורים לילדים. עוצמת הרתיעה והכעסים, וביטויי השנאה, עולים עשרות מונים על שאנו רואים במקרי התעללות פיזית ומינית. בתיקי נוער ואימוץ בהם היו פגיעות קשות וברורות בילדים, אין נתקלים באותה רמה של טינה ודחייה של ילדים את הוריהם.

התופעה צורמת במיוחד נוכח כך שלרוב, בטרם הפירוד שני ההורים היו בחזקת הורים סבירים לכל הפחות, ולילד היה קשר טוב עם כל אחד מהם. הליך הפירוד גרם לניכור מאחד ההורים לרוב מכיוון שהילד סבור שהוא צריך לבחור צד. פסקי הדין מראים שבמקרים רבים ההורה המסית הוא זה שאינו רוצה בגירושין, וזה כשלעצמו יכול להעיד על כך שאותו הורה לא ראה דופי של ממש בהורה השני.

הילדים הסובלים מתסמונת ניכור הורי משכתבים לעצמם את ההיסטוריה. הם משמיטים כל זיכרון טוב, ומייחסים כוונות רעות גם לדברים הטובים. ראייה שלילית זו של הילדים איננה מתעדנת גם לנוכח הוכחות כצילומים וסרטי וידיאו, המעידים על זמנים טובים יותר. כאשר מציגים בפניהם את העובדות, הם נאלצים להסביר למה הדברים אינם באמת כפי שהם נראים.

חשוב לציין, כי לא כל מקרה של הסתה גורם בהכרח לניכור הורי. לעיתים ההסתה עולה בקנה אחד עם דברים אותם חווה או חושב הילד בעצמו. מחקרים מראים שכאשר מערכת היחסים בין הילד להורה שנגדו מסיתים טובה ובריאה והילד חזק נפשו, יתכן שההסתה לא תגרום לניכור, אך תכניס את הילד למצוקה מסויימת.

אציין, שהסתה לא צריכה להיות אקטיבית ומודעת, וזו יכולה להיות הסתה בעקיפין. לדוגמא: אמא שמנהלת שיחת טלפון עם חברה  והילד בחדר הסמוך מקשיב לשיחה שבה היא פורקת את שעל ליבה ביחס לאביו של הקטין. הגם שלא התכוונה להסית – המידע עובר לקטין.

דבר נוסף שראוי לציין, שלא בכל מקרה שבו ילד מסרב לקיים קשר עם הורה, קיימים כל מרכיבי תסמונת הניכור ההורי, ולעיתים הפניה שנעשית לבתי המשפט בעניין זה נעשית בצורה שאינה נכונה והסעד המבוקש לא מתקבל בשל כך.

בשורה של פסקי דין שניתנו בעת האחרונה, בתי המשפט ובתי הדין הרבניים הביעו עמדתם ביחס להחלשת הקשר ההורי, באמצעות הסתה וביחס לניכור הורי. כך לדוגמא ברמ"ש 45319-05-19 במחוזי  חיפה ניתן סעד ביניים של העברת משמורת על קטינות לידי האב, לאחר שבית המשפט התרשם שהאם פועלת להחלשת הקשר וכסעד חירום כדי למנוע החרפת המצב.

כב' השופט ארז שני הוציא תחת ידיו פסק דין חריג במסגרתו העביר משמורת לידי אב בשל מצב של ניכור הורי חריף שבית המשפט פעל להפסיקו ללא הצלחה, נוכח העדר שיתוף הפעולה של האם.

שני פסקי הדין הללו הם טיפה בים של החלטות שיפוטיות מהעת האחרונה שמשקפות בפנינו את המצב המורכב שקיים בגירושין.

מתוך ההבנה שניכור הורי זו תופעה שהולכת ומתפשטת, פיתחתי לפני מספר שנים את שיטת D-MVP Divorce Most Valuable Process. שמשלבת בין הצד המשפטי והצד הרגשי של הליך הגירושין, ומעניקה כלים מיטביים להתמודדות עם הצד שכנגד והילדים בהליך. השיטה מיושמת על כל לקוחות המשרד המצויים בהליך גירושין בערכאות השיפוטיות, ובאמצעותה ניתן לנהל כל הליך בצורה נבונה ואנושית המותאמת לצרכי כל לקוח ובתוך כך גם להגיע להסדרים גם במקרים המורכבים ביותר לפתרון.

לסיום, גירושין הם משבר גדול בחיים, וצריך לנהל אותו בתבונה גם ביחס לילדים. הציפייה שהם יבשילו במהירות להליך הפירוד והגירושין ויקבלו את הפרידה של הוריהם בקלות היא ציפייה לא ריאלית, ומשכך, כל אמירה של הורה אחד על ההורה האחר במהלך ההליך הזה מקבלת משקל גדול יותר אצל הילד ועלולה לגרום לו לנזקים נפשיים ורגשיים כבדים.

לפרטים נוספים ובחינת דרכי ההתמודדות עם הסתה וניכור הורי מוזמנים ליצור קשר עם המשרד ולקבוע פגישת ייעוץ.

אהבת? שתפ/י!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד פוסטים מהבלוג של עו״ד מורן סמון

בלוג

פרשת השבוע – הזווית המשפחתית

פרשת "בא", עוסקת במכות האחרונות: ארבה, חושך ומכת בכורות וכן ביציאת מצרים. היא גם עוסקת בחופש הבחירה.כך, בזמן מכת החושך, כשבתי המצרים הוחשכו למשך 3

girls

שיטת ה-dmvp

עו"ד סמון אמונה על פיתוחה של שיטה ייחודית לניהול משבר הגירושין עו"ד סמון אמונה על פיתוחה של שיטה ייחודית לניהול משבר הגירושין:שיטת ה-D-MVP Divorce Most

דילוג לתוכן