הסכם ממון חכם – אמנה משפחתית וזוגית

טקס הנישואין הוא דבר סופר מרגש. אנשים משקיעים בו המון מחשבה, תכנון וגם הרבה כסף.

עם זאת, כמה מהם מתכננים או חושבים לתכנן את היום שאחרי? כמה מהם מדברים עם בן או בת הזוג שלהם על איך הם רוצים שהחיים שלהם יראו: איפה ירצו לגור? כמה ילדים הם רוצים? איזה הורים הם ירצו להיות? איך הם רואים את הקריירה שלהם?

רוב הזוגות פשוט זורמים עם החיים, ולא מתכננים את העתיד.

מאז שנת 2000, התגרשו בישראל למעלה מ – 170,000 זוגות. הנתון הזה לא כולל זוגות ידועים בציבור שנפרדו ולא עברו דרך בית הדין הרבני.

בד"כ שאני מעלה את נושא הסכם הממון בפני אנשים הם מביעים התנגדויות טבעיות:

  • "הסכם ממון" זה רק למי שחושב להתגרש,
  • ולמה לחשוב על גירושין כשאנחנו רוצים להתחתן?
  • הסכם ממון זה שלילי. למה לקלקל את החיובי?
  • אין לנו ממון, בשביל מה לעשות הסכם ממון?
  • הסכם ממון עלול לחבל ברומנטיקה ובאינטימיות

כל האמונות הללו מדברות על מה לא, מה שהביא אותי לרצות לשנות את המצב כך שנסתכל על דווקא הסיבות לעריכת הסכם ממון ושימוש בו כדי ליצר תקשורת טובה יותר, אינטימית ובריאה יותר בזוגיות.

מחקרים בארץ ובעולם מגלים שהסיבה העיקרית לפרידה וגירושין לא כלכלית ולא בגידה אלא חוסר תקשורת בין בני זוג.

אנשים שוכחים שמועד החתונה הוא היום הראשון של שארית חייהם, וכאן נכנס לתמונה הסכם ממון חכם שמזמין את בני הזוג לדמיין ביחד איך הם רואים את החיים המשותפים שלהם, וזאת מלבד נושאי הממון הרגילים שמופיעים בהסכם ממון רגיל, לרבות:

  • איך תהיה ההתנהלות של משק הבית המשפחתי;
  • הפרשות לחסכונות לצורך השקעות עתידיות ותוך כך תכנון פיננסי של התא המשפחתי גם כשאין כסף בתחילת הנישואין;
  • דרך גידול הילדים המשותפים, לרבות קביעת זרם חינוכי לטיפולים רפואיים (תתפלאו כמה בני זוג מסתכסכים על רקע טיפול או העדר טיפול רפואי);
  • מנגנון פתרון חילוקי דעות בתחום הרפואי, הכלכלה המשפחתית וזוגי כדי שבני הזוג לא יגיעו למשבר ואז ינסו להסכים על מציאת פתרון;

הסכם ממון חכם הינו כלי לטיפול מנע במשברים במשפחה ונוצר מתוך הבנה שכשאוהבים קל יותר לגשר על חילוקי הדעות ולמצוא פתרונות, ועדיף לדבר על הדברים (או לפחות על חלקם), בתחילת הדרך.

אני סבורה שהסכם ממון חכם הוא הכלי הרומנטי בעידן המודרני, ובמידת הצורך מאפשר לנו גם להיפרד בכבוד ובטוב. כל עוד החיים נמשכים כסדרם הסכם הממון יכול להיות חסר משמעות. הוא נייר כמו פוליסת ביטוח שחתמתם עליה – מופעל רק בעת הצורך. ההסכמות אליהם הגעתם כשהייתם מאוהבים ישמשו אתכם בעת הפירוד, כשהאהבה לרוב כבר לא נמצאת שם.

בחיים מלאי אי ודאות הסכם ממון חכם עוזר לנו, במידה רבה, לשלוט בעתיד המשפחתי והכלכלי שלנו.

אז נכון, שבהסכם ממון אי אפשר לקבוע מראש את דמי המזונות במיוחד לילדים שטרם נולדו, וגם לא את היקף המשמורת. עם זאת, קווי המתאר בהסכם הממון החכם יעזרו לכם לקבוע מה יקרה ביחס לרכוש ואיך תמשיכו להתוות את דרכי המשפחה שהקמתם ביום שאחרי ובשנים הבאות.

אני יודעת שהצעד הראשון הוא הקשה ביותר – להעלות את נושא הסכם הממון. עם זאת, ונוכח כך שהסיבה מספר אחת לגירושין בימנו היא חוסר בתקשורת זוגית, אני מציעה להתחיל ולאמן את שריר התקשורת שלכם כבר עתה.

אחרי שביצעתם את הצעד הראשון והצעתם לבן או בת הזוג שלכם לערוך הסכם ממון – תפנו לעורך דין שיעלה בפניכם את הנושאים העיקריים ונושאים אחרים שתוכלו לדבר עליהם ולהגיע להסכמות לצורך ניסוח הסכם הממון.

ואם הסכם ממון חכם מעניין אתכם ותרצו פרטים נוספים – אתם מוזמנים לפנות למשרד לקביעת פגישת ייעוץ.

אהבת? שתפ/י!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד פוסטים מהבלוג של עו״ד מורן סמון

בלוג

פרשת השבוע – הזווית המשפחתית

פרשת "בא", עוסקת במכות האחרונות: ארבה, חושך ומכת בכורות וכן ביציאת מצרים. היא גם עוסקת בחופש הבחירה.כך, בזמן מכת החושך, כשבתי המצרים הוחשכו למשך 3

girls

שיטת ה-dmvp

עו"ד סמון אמונה על פיתוחה של שיטה ייחודית לניהול משבר הגירושין עו"ד סמון אמונה על פיתוחה של שיטה ייחודית לניהול משבר הגירושין:שיטת ה-D-MVP Divorce Most

דילוג לתוכן