פרשת השבוע – הזווית המשפחתית

פרשת "בא", עוסקת במכות האחרונות: ארבה, חושך ומכת בכורות וכן ביציאת מצרים. היא גם עוסקת בחופש הבחירה.
כך, בזמן מכת החושך, כשבתי המצרים הוחשכו למשך 3 ימים, ואצל בני ישראל אור, אלו יכלו לבחור לבזוז את בתי המצרים, אך בחרו שלא. בסוף האירוע המצרים גילו שבני ישראל לא בזזו ולו בית אחד, פרעה הביע חרטה וביקש לשחרר אותם לחופשי.
אבל אז, אלוהים גרם לפרעה לסרב לשחרר את העבדים, וכאן מתגלה שגם כשניטל ממנו חופש הבחירה, לא ניתן לקחת מפרעה את חופש המחשבה.
למעשה, בין אם 10 המכות נועדו לפגוע במצרים או היו חלק ממופע ראווה של אלוהים להוכחת קיומו בפני בני ישראל – לבני אדם יש חירות מחשבתית ואפילו הכוחות הגדולים ביקום לא יכולים להשפיע על המחשבה. אנשים צריכים לשפוט במו עיניהם את המציאות כפי שנגלית להם ובהתאם לכך להחליט בעצמם בנוגע לאמונותיהם ותפיסת עולמם.
כשבני ישראל יוצאים ממצרים הם הופכים מקבוצת אנשים לעם, והציווי הראשון הוא הנחיות כיצד לשמר את הזיכרון של המאורע לאורך דורות, מתוך הבנה שתחושת השייכות לעם מגיעה מעבר משותף .
גם במשפחה לאנשים יש חופש לבחור אם להישאר או להתגרש. לעיתים חשים שאין חופש בחירה למרות שבמחשבה מצליחים לדמיין את הפירוד. אנשים מפחדים מהשפעת הפירוד על הילדים, מהמצב הכלכלי וכדומה עד כדי כך שמעכב אותם מלפעול למימוש מחשבותיהם.
בפועל, ההישארות מתוך פחד אף פעם לא נכונה ומעצימה את התסכול מכך שניטל מהם חופש הבחירה לפעול, כשבפועל הפחד בראש מונע מהם לפעול.
לעומת הפחד, האומץ נמצא בלב, והבחירה לעשות מה שנכון בעבורנו לא קלה ולעיתים מפחידה, כי כל שינוי מפחיד, בין אם בעבודה או בחיים האישיים שלנו, בייחוד כשלמשוואה נכנסים פרמטרים נוספים כמו ילדים ומצב כלכלי שמשפיעים ומעצימים את הפחד.
אבל! וזה אבל גדול כשהבחירות שלנו לא נכונות/מדויקות לנו או נובעות מפחד – המכה הבאה שנקבל תהיה גדולה יותר עד שנבחר לעצור ולבחור מה נכון בעבורנו, למרות הפחדים. אז תבחרו להפוך את ה"פחד" "לדחף" כי מקום שיש בו פחד צריך לדחוף קדימה במלוא הכוח ולא לוותר על הרצונות שלנו.
ותזכרו, שמשפחה מורכבת מאנשים שהגיעו מעולמות או מתפיסות עולם שונות. היותם בני אותה משפחה נובעת מעבר משותף ואפילו אם אחרי הפירוד אורח חייהם, מנהגיהם, ותפיסת עולמם שונה – הם עדיין משפחה.
שבת שלום🌸

אהבת? שתפ/י!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

עוד פוסטים מהבלוג של עו״ד מורן סמון

בלוג

פרשת השבוע – הזווית המשפחתית

פרשת "בא", עוסקת במכות האחרונות: ארבה, חושך ומכת בכורות וכן ביציאת מצרים. היא גם עוסקת בחופש הבחירה.כך, בזמן מכת החושך, כשבתי המצרים הוחשכו למשך 3

girls

שיטת ה-dmvp

עו"ד סמון אמונה על פיתוחה של שיטה ייחודית לניהול משבר הגירושין עו"ד סמון אמונה על פיתוחה של שיטה ייחודית לניהול משבר הגירושין:שיטת ה-D-MVP Divorce Most

דילוג לתוכן